Muži o svých problémech nemluví

16.03.2019

Muži se jen tak někomu neotevřou, dusí své problémy v sobě a nepromluví o nich s rodinou ani přáteli.  Hůře zpracovávají emoce a neumějí o nich mluvit. Nehledají odbornou pomoc a krizové situace i psychické problémy řeší sami. Když se jim to nepodaří, přepadne je pocit selhání. Život ztratí smysl a jako jediné řešení se nabízí všechno rázně ukončit. 

Od pomluv přes deprese k úvahám o sebevraždu

"Nejprve jsem ztratil práci ve firmě, kde jsem dělal deset let na dobré pozici a za velmi dobrý plat. Pomlouval mě kolega, psal o mně anonymní dopisy šéfům a začal špehovat moji rodinu. Nebylo to tehdy trestné, nemohl jsem s tím nic udělat. Propukly u mě deprese, došel jsem k přesvědčení, že jsem nejhorší člověk na světě," vzpomíná pětapadesátiletý Pavel, co ho přivedlo k úvahám o sebevraždě. 

Hrací automaty, závislost, dluhy, obavy o rodinu, strach

"Doporučuji vyhledat radu odborníků. Až to mi pomohlo. A také to, že jsem si přiznal svou závislost, Chlap ten problém většinou sám nezvládne," varuje dnes třiapadesátiletý Zdeněk. Do úzkých přivedla Zdeňka závislost na hracích automatech. Spadl do dluhů a nedokázal je splácet. Měl strach, že to zasáhne i rodinu, a nevěděl si rady. Napadlo ho jediné východisko, na které stačil. Když zmizí on, zmizí i všechny problémy. Teprve když si sáhl na život, došlo mu, že potřebuje pomoc.  

Sebevraždy v Česku zdroj: ČSÚ 

Mezi lidmi, kteří od úvah dojdou až k tomu, že si život skutečně vezmou, je v Česku čtyřikrát více mužů než žen. Ve světě je to podobné, například v Austrálii představuje sebevražda nejčastější příčinu smrti u mužů do 45 let. 

Řada vědeckých studií vysvětluje problém tím, že říct si o pomoc znamená pro muže také selhání. Odporuje to zažitým představám o tom, jaký má být muž. Nemůže projevit slabost. Těžko se vyrovnávají s krizovými situacemi, jako je například rozvod. Více spoléhají na emocionální podporu partnerky a její ztrátou pak silněji trpí. Těžce nesou i ztrátu dětí, které po rozvodu obvykle připadnou do péče matek. Muži se pak cítí více osamocení a mají sebevražedné myšlenky. 

O život se v Česku ročně připraví zhruba 1500 lidí. Znamená to v přepočtu čtyři sebevraždy za den, což je lehce nad průměrem Evropské unie. Při zmínce o sebevraždě si nejspíš každý člověk v Česku připomene někoho, koho znal a kdo si sáhl na život. Sebevražda se tak netýká jen těch zhruba 1500 lidí, kteří se každý rok usmrtí. Zasahuje i pozůstalé - rodinu, přátele, známé. A těch jsou další tisíce. Sebevraždy jsou kolem přítomné, mluvit o nich ale většinou nikdo nechce. Odborníci upozorňují, že pokud přestanou být tabu, bude to první krok k účinné pomoci lidem v krizi.

Mužům chybí pevnější záchranná síť. Na rozdíl od žen, které mají obvykle širší okruh blízkých přátel a udržují s nimi bližší vztahy. Přátelé je pak v těžkých chvílích mohou podpořit. Když se člověk včas svěří někomu blízkému, může rychleji dostat pomoc a jeho psychické potíže se dají lépe řešit. Odborníci upozorňují, že příznaky deprese se častěji objevují právě tam, kde chybí blízké vztahy mezi lidmi. 

V Česku existují krizová centra i tísňové linky. Přesto je pro muže často nepředstavitelné zvednout telefon a zavolat. Muži se ostýchají. Nevědí, jak začít, a když volají, jsou často úplně opilí. "Potřebují, aby k nim promluvil někdo, kdo tu zkušenost má. Kdo se za to nestydí a řekne 'Nebuďte s tím sami, je potřeba to sdílet',"Jediná organizace, která v Česku pracuje s mužským duševním zdravím, je Liga otevřených mužů. Učí muže předcházet krizím, které by k sebevraždě vést mohly. Necílí ale přímo na sebevrahy a duševně nemocné.

"Chceme zlepšit kvalitu života mužů," zní heslo ligy. Její odborníci se snaží bořit tradiční představy o tom, co musí muži splňovat. Nejde jen o to, být silný, vydělávat peníze a zajistit rodinu. To jsou stereotypy, které mohou komplikovat život. Když muži očekávání nenaplní, zasáhne je to.

Liga funguje od roku 2006. Pracují v ní psychologové a terapeuti. Pořádají semináře a organizují mužské skupiny, kde je možné učit se mluvit o svých emocích. Chodí do nich muži, kteří ztrácejí půdu pod nohama. Jsou pracovně vytížení, nemají čas na rodinu nebo se rozvádějí a nevědí si rady s výchovou dětí. Ve skupině mají prostor pro sdílení svých obav, mohou si nechat poradit nebo si třeba utřídit myšlenky.

nevzdámse.cz s využitím informací Aktuálně.cz


Máte zkušenost se sebevraždou blízkého člověka? Prosím, podělte se o svůj příběh. Jak se vám daří s touto zkušeností vypořádat. Co vám nejvíce pomohlo?  

nevzdámse.cz
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky