7 obav před návštěvou psychologa

13.03.2019

"Před pár lety jsem už nevěděl kudy kam a pěknou chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že na svoje psychické problémy už sám nestačím. Sebral jsem odvahu a obrátil se, ne přímo na komerčního nebo klinického psychologa, ale na bezplatné krizové centrum. A nestačil jsem se divit, jak účinné a konstruktivní to bylo rozhodnutí. Vypovídal jsem se, dostalo se mi milého zacházení a hlavně pochopení pro moji situaci a problémy se kterými se potýkám, Ulevilo se mi a pomohlo mi to otevřít oči," Petr

Jste v podobné situaci? Sbíráte odvahu a odkládáte své rozhodnutí? Hodně lidí si opakovaně říká  "Zajdi si s tím za psychologem!" To se lehce řekne, ale přijít za cizím člověkem (i když je to odborník) a svěřit se mu se svými nejhlubšími těžkostmi, to chce pěknou dávku odvahy. Víte, jaké překážky lidem podle odborníků nejčastěji stojí v cestě?

⦁ Selhání
"Selhal jsem, a ještě to mám někomu říkat?! Nejsem schopen si pomoci sám, to je ostuda!"
I s psychologem si svůj problém řešíte Vy, jen v tom nemusíte být sami, můžete využít odbornosti a zkušenosti psychologa a případně i emoční podpory. Hodně problémů si opravdu člověk může vyřešit sám bez psychologa. Otázkou je, jak dlouho se s nimi bude trápit. S psychologem bývá cesta ze začarovaného kruhu o poznání rychlejší. Schopnost vyhledat pomoc, když je to pro nás výhodné (mnohdy až skoro nutné), je schopnost, kterou není od věci se v životě naučit. Cožpak chcete být po celý život na všechno sami? Věřte, že nemusíte.

⦁ Odsouzení
"To, co dělám, mi přijde úplně neracionální, ale nejde mi to změnit. Ten psycholog si o mě bude myslet, že jsme úplný cvok."
Každý se u sebe občas setká s chováním, kterému na první pohled nerozumí ani on sám, jen se o tom lidé málo navzájem svěřují. Někdy to náš život skoro neomezuje, jindy je to ale velkou přítěží. Tak jako tak, když pravé příčině tohoto chování porozumíte, zjistíte, že to není nic špatného, ale že je to důsledek toho, jak jste naučení fungovat, důsledek toho, co všechno se Vám v životě přihodilo.          Dobrý psycholog ví, že Vaše "neracionální" chování je jen důsledek a nebude se Vás snažit nacpat do škatulky "cvok". Místo toho mu jde o to, abyste chování porozuměli, a na tomto základě ho změnili tak, aby Váš život neomezovalo.

⦁ Podcenění problému
Co když mi řekne: "To si snad děláte srandu, že s takovou maličkostí otravujete!"? Psycholog nemá právo hodnotit, jak důležitý pro Vás problém je. Má být na Vaší straně a potíže s Vámi řešit. Dost často se pod obtížemi, které z venku vypadají malicherně, skrývá pravá důležitá podstata. A i kdyby z toho nevyšel problém, který je pro Vás stěžejní. Psycholog Vám pomůže zorientovat se v situaci.

⦁ Prozrazení
"Co když zná psycholog někoho z mého okolí? Co když se to někdo dozví?"
Každý psycholog má povinnost dodržovat mlčenlivost. Je to jeho profesní čest. Takže to, jestli sdělíte okolí, že chodíte k psychologovi, je plně na Vás.
Výjimkou je pro psychologa jeho supervizor (psycholog pro psychologa) a pro psychologa placeného zdravotní pojišťovnou je to dokumentace ve zdravotnictví. Ovšem i tyto informace jsou chráněny mlčenlivostí. Jestli Vás trápí, kam se o Vás informace dostanou, zeptejte se konkrétního psychologa hned na začátku spolupráce.

⦁ Vzdávání se
"Jsem ztracený případ, psycholog to se mnou vzdá. Nikdo mi nedokáže pomoci a teď si to ještě potvrdím."
Psycholog ví, že psychoterapie (či psychologické poradenství) dokáže způsobit velkou změnu. Spolu s klienty zažívá to, že i když něco ze začátku vypadá jako neřešitelný problém, na konci spolupráce odchází spokojený klient. Takže psycholog to s Vámi nevzdá, ale na druhou stranu ví, že někdy nemusí být pro Vás nejvhodnější variantou. Někdy Vám doporučí třeba skupinovou či párovou formu psychoterapie nebo kolegu, který pracuje metodou, která by Vám mohla být prospěšnější.

⦁ Špatný psycholog
"Co když vyberu špatného psychologa? Nevím, jakého vybrat. Kdo se v tom má vyznat!"
Zamyslete se nad tím, jaká kritéria jsou pro Vás důležitá, a z možných psychologů si prostě jednoho pocitově či racionálně zvolte. Při výběru můžete zvážit i osobní doporučení nebo reference, často o psychologovi řeknou více než 5 certifikátů. To, jestli si klient vybral správně, většinou pozná během jednoho až tří sezení. Nebojte se psychologa změnit, pokud Vám nevyhovují jeho metody nebo sám psycholog. Klidně se svému psychologovi svěřte. Dobrý psycholog se Vám pokusí poradit a nebude se zlobit, že přejdete ke kolegovi. Bude Vám přát, abyste pro sebe našli to nejvhodnější řešení.

⦁ Špatný klient
"Co když nebudu vědět, co mám říct? Co když budu nesrozumitelný? Co když nebudu mít dost odvahy mu to říct?"
Na setkání s psychologem se určitě nemusíte nijak připravovat. Občas se klienti připravují na první sezení, aby si ujasnili, co je vlastně trápí, popřípadě co by vlastně chtěli jinak. Tato příprava ale není nutná. Toto ujasnění může probíhat právě na prvním sezení s psychologem. Nebojte se toho, že budete nesrozumitelný. Psycholog je tam právě proto, aby Vás poslouchal a snažil se Vám porozumět. Ve chvíli, kdy se Vám zdá, že Vám nerozumí, klidně mu to řekněte. Bude rád. Snáze pak najdete společnou notu. Může se stát, že psychologovi ještě tolik nevěříte, abyste mu řekli nějaký svůj problém. Dejte si na čas. Určitě není dobré to ze sebe "páčit". Možná se potřebujete více rozkoukat, více psychologa prověřit... Občas klient důvěřuje psychologovi až po několika setkáních, a to není špatně. Na sezeních na Vás nejsou kladena žádná očekávání, jak být "dobrý klient". Je to Váš prostor. Například když budete chtít sezení promlčet, můžete celé sezení mlčet.

Závěr
Stejně jako před lety Petr, se hodně lidí potýká se svými starostmi a pocity sami, a brání se svěřit se odborníkovi. Oddaluje řešení svých potíží navzdory skutečnosti, že zpravidla se všem už při první návštěvě znatelně ulev, stejně jako Petrovi z úvodu našeho článku.

Každý člověk má potenciál čelit svým obtížným životním situacím, občas ale z různých důvodů v nějaké situaci "uvízne". Odborník z oboru psychologie (psycholog a kvalifikovaný poradce osobního rozvoje nebo kouč) Vám může pomoci lépe se orientovat v této situaci, hledat nová řešení a způsoby, jak této situaci čelit, a emočně Vás podpořit tak, aby jste znovu našli svou životní sílu a rovnováhu. Nikdo nemusí svůj problém držet v sobě. 

A co vy, odkládáte návštěvu odborníka, dovolili byste si zajít za psychologem?
Možností, které mohou lidé pro řešení svých nesnází a potíží využít je celá řada, a některé z nich najdete i na nevzdámse.cz.

nevzdámse.cz s využitím informací Psychologie lidsky.cz

nevzdámse.cz
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky